Сивина - це та частина нашого життя, яка змушує розвивати індустрію фарб для волосся та стимулює до вивчення причин посідання волосся. Якби не бажання людей, і особливо жінок, приховати сиве волосся, та й взагалі факт свого старіння, то багато здобутків косметичної хімії так би і не з'явилися. І світ, власне, міг виглядати зовсім інакше. Але це лише припущення. Давайте разом подивимося більш детально на питання - сивини: «Що таке сиве волосся?», «Як воно з'являється?» і «Чим відрізняються від звичайного волосся?». І почнемо наш розгляд із питання – пігментації волосся.
Пігментація волосся
Меланоцити
Колір волосся, як і шкіри визначається наявністю у волоссі особливих кольорових речовин - пігментів. Саме вони задають світлоті волосся, і їх зміст індивідуально у кожної людини і задається на генетичному рівні. Наш організм виробляє 2 види меланінів: еумеланін та феомеланін. Кожен з них має свої відмінні властивості та особливості відтінку, тому на кінцевий колір нашого волосся впливає не тільки кількість пігменту у волоссі, але й співвідношення пігментів між собою. Це робить колір волосся кожної людини індивідуальним.
За пігментацію волосся відповідають спеціальні клітини волосся – меланоцити. У корені волосся вони розташовуються між клітинами, що формують кератин (кератиноцитами). У результаті складних хімічних реакцій меланоцити виробляють маленькі кульки меланосоми, що містять меланін. Усі меланоцити мають незвичайну форму з відростками у вигляді щупальців, як у восьминога. Подібні відростки дозволяють без проблем вбудовувати меланосоми в клітини кератину волосся, що утворюються поруч, і забарвлювати їх. Колір волосся формується саме в корені і надалі натуральний пігмент у волосся не надходить, відповідно, волосся вже відросло саме по собі темніти не може.
Активність меланоцитів, як і клітин, що виробляють сам білок волосся, по всій масі волосся не рівномірна з цієї причини навіть волосся однієї людини різняться за кольором і товщиною. Саме ця нерівномірність для нас звична і говорить про природність кольору. Якщо ж волосся пофарбувати, то зазвичай волосся забарвлюється рівномірно, це їх і видає. З цієї причини зараз стали дуже модними техніки фарбування та спеціальні фарби для волосся, які дають дещо нерівномірні кольори з легкими відблисками, що надає кінцевому образу природності.
З віком активність меланоцитів може змінюватися в той чи інший бік, що змінює пігментацію волосся (колір волосся). Так відбувається посивіння волосся або навпаки потемніння волосся (що досить поширене у дітей).
Сивина, причини її появи та лікування на даний момент ретельно вивчаються. Кожна косметична фірма, що себе поважає, мріє відкрити ліки від сивини і тим самим сфотографувати своє ім'я в історії на довгий термін. Але, не дивлячись на всі спроби, зараз точних механізмів сидіння волосся не встановлено і є лише десятки робочих теорій, які все ще розвиваються. Достеменно встановлено лише, що є ряд можливих причин появи ранньої сивини, серед яких: деякі хвороби, нервові потрясіння, порушення в роботі залоз, генетична схильність та деякі інші. На ці фактори проводяться спроби впливати у різний спосіб, щоб призупинити посідання або хоча б уповільнити його.
Вік появи сивини і швидкість посидіння індивідуальна для кожної людини. У когось посидіння починається у середньому віці, а у когось і у 20 років. На даний момент все це також є предметом активного вивчення дослідників. Нинішній рівень розвитку науки не дозволяє зупинити цей процес, хоча розробки у цьому напрямі ведуться вже десятиліттями. І єдиним засобом для надання кольору сивому волоссю є фарбування.
Відомостей про особливості структури сивого волосся досить мало. В основному сиве волосся має грубішу структуру, більше завивається — ніж звичайне. Хоча при цьому вважається, що міцність сивого волосся мало чим відрізняється від звичайного. Часто сиве волосся чинить опір впровадженню штучного пігменту у свою структуру (склоподібна сивина), причини подібних змін ще не встановлені, хоча сам факт відомий багатьом перукарям. Так само деякими вченими фіксувалося, що в сивому волоссі чіткіше виражена медулла, що досить добре видно на малюнку. Як видно на подібному волоссі складно розглянути окремо кутикульний шар і кортекс. Все волосся здається монолітним і дещо навіть скляним. Подібне волосся досить важко розпушується і погано фарбується, тому для коректного фарбування сивого волосся використовуються спеціальні техніки, наприклад мордансаж.
У сивому волоссі повністю відсутній пігмент, у той час як у здоровому волоссі він ще присутній і при нанесенні фарби сиве волосся реагуватиме на фарбу як білий аркуш паперу, а пігментовані проявлять фон освітлення, так як освітлюватиметься в них меланін.
Одним із найскладніших і відповідальних моментів у фарбуванні волосся є фарбування сивини. При фарбуванні волосся з сивиною необхідно враховувати такі фактори:
- Визначення відсотка сивини.
Чим більше сивого волосся, тим світлішим буде остаточний результат. Він може піднятися на 1-2 тони вище за бажане. Тому іноді доводиться брати колір на 1-2 тони нижче за бажане.
- Визначення розподілу сивини.
У разі фарбування осередкового сивини, необхідно робити два види фарбування – один розрахований на натуральні ділянки волосся, інший – орієнтувань на сиві ділянки.
- Визначення ступеня поглинання барвника сивиною.
Сивина, що легко фарбується: барвник легко проникає і заповнює пігментом сивого волосся навіть при застосуванні 3% окислювача.
Нормально фарбується сивина: для фарбування сивого волосся необхідний 6% окислювач.
Сивина, що важко фарбується: необхідна попередня обробка волосся для кращого проникнення барвника у волосся. Такими є попереднє розпушення (мордонсаж), попереднє пігментування.
Забарвлення сивого волосся має свої нюанси, тому проводити його рекомендується в салоні краси. При цьому фахівцем враховується відсоток сивого волосся, вид сивини, довжина волосся, бажаний колір. Нерідко перед основним фарбуванням потрібне проведення передпігментації, проте більшість сучасних барвників, призначених для фарбування сивого волосся, добре працюють і без попередньої процедури.